Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 

Statul da bani gratis pentru a sta

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005
Tancul este masinaria care asigura moartea a x inamici pe timp de razboi si a y aliati pe timp de pace ?

 alx42, on 28 august 2019 - 16:03, said:

daca s-ar face pe bune as fi si eu interesat. adica sa se faca antrenamente cu arme, tancuri, lansatoare si ce jucarii mai au, sa te dai cu parasuta, sa inveti tot felul de chestii.
dar nu cred ca e asa.
daca tu le numesti jucarii ... stiu si eu ...
eu imi numesc utilajele de productie jucarii, dar asta pentru ca 'stau calare' pe ele zi de zi

Edited by MarianG, 28 August 2019 - 16:09.


#38
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 MarianG, on 28 august 2019 - 16:07, said:

si a y aliati pe timp de pace ?
Da, dar doar a alora mai prosti, care stau in fata lui :D

Edited by valitudor, 28 August 2019 - 16:11.


#39
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am onoarea nickroo ! Cu salutari deosebite pentru camarazii nostri rachetisti navali, spaima si neindurarea asupra inamicului, atat pe apa cat  si  pe uscat ! Posted Image

#40
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
cine dracu mai poarta razboi conventional, acum se ataca cu drone si cu roboti
ar trebui sa angajati ingineri telecom si programatori, poate gameri d-aia disperati care le au cu skill-uri de precizie

#41
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Ideea nu e rea. NU se pune problema conflictelor externe cat calamitatile naturale care pot veni.  E o baza de rezervisti,cu aptitudinile necesare-ok. Real ,pe camp tactic operativ,eu gicu nu ma pot compara cu bobita care-I in San-frisco la joistic si dirijeaza drone. Daar,apar muuulte variabile pana la hit target,. Concluzie- Ca-I cutremur/inundatie/atac extern/extraterestri/ soros/dancila si cei ce vor veni- E bine sa fie o baza de date cu oamenii din prima linie(in spatele ei) care fac mecanismul sa functioneze.   Si la cat cer/dau e cacamaca.  Totusi ar trebui ca macar o instructive militara de baza sa detii.   PT. MINE E OKY.

#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Dupa mine e bine in viata sa stii sa tii o arma in mana, macar cat sa realizezi cu care parte a ei lanseaza proiectilul inspre inamic .Nu mai zic sa ajungi la performantele distinsei noastre colege Christine, da orisicat ! Posted Image

#43
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 23.10.2006
Sa vedeti ce misto este cand pun mana pe o arma prima data si trag... Marea majoritate zic ca nu este ca si in filme.... Partea amuzanta este cand le dai un incarcator de pistol sa il incarce singuri... Unii si unele, au dexteritate si invata rapid, altii..... La fel si cu luarea liniei de ochire si deschiderea focului... Unii si unele, de prima data, trag foarte bine ~ 10%, restul trebuie sa se concentreze foarte bine sa nimereasca tinta la 10-15m cu o arma scurta... Tipele in general, trag mai bine ca si baietii.. poate ca asculta mai cu atentie instructiunile, si se concentreaza mai mult...

Edited by baribalu, 28 August 2019 - 16:56.


#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007

 baribalu, on 28 august 2019 - 16:54, said:

.... Partea amuzanta este cand le dai un incarcator de pistol sa il incarce singuri...

Cel mai amuzant ii cand flutura asa, random, arma incarcata prin poligon: "Da' nu stiu ce are, cred ca s-a blocat!".

#45
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Primesc si pensionari supercalificati ???

#46
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,502
  • Înscris: 04.10.2007
De unde rezulta ca, inevitabil vor fi si cativa "cazuti la datorie" dintre noii recruti. Oare contractul ofera si ceva asigurari de viata, accidente de munca sau doar solda pe 15 zile de instructie?

#47
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,771
  • Înscris: 23.10.2006

 edy_wheazel, on 28 august 2019 - 16:55, said:

Cel mai amuzant ii cand flutura asa, random, arma incarcata prin poligon: "Da' nu stiu ce are, cred ca s-a blocat!".


Nu ajung sa ,,fluture" arma prin poligon... cel putin la cel unde activez eu.. La prima miscare mai deplasata este blocat si teava armei nu ajunge sa fie ,,fluturata" mai mult de 45 grade fata de directia unde trebuie sa fie tinuta... Posted Image

Edited by baribalu, 28 August 2019 - 17:03.


#48
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 31.10.2017

 Flat, on 28 august 2019 - 16:21, said:

cine dracu mai poarta razboi conventional, acum se ataca cu drone si cu roboti
ar trebui sa angajati ingineri telecom si programatori, poate gameri d-aia disperati care le au cu skill-uri de precizie

Bine-ar fi daca razboaiele s-ar duce numai online. Dar mi-e teama ca omenirea inca nu s-a luminat asa de mult. Dimpotriva...

 ciine, on 28 august 2019 - 16:59, said:

Primesc si pensionari supercalificati ???

Varsta limita e de 51 de ani, indiferent daca sunt pensionari sau nu. :)

#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 ciine, on 28 august 2019 - 16:59, said:

Primesc si pensionari supercalificati ???
Sectiunea 2 a, criteriile si conditiile .
https://www.mapn.ro/...N_M_25_2017.pdf

#50
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

 gumball3000, on 28 august 2019 - 15:13, said:

Sau cel putin asa prezinta unele publicatii stirea de mai jos.
180-200 lei pe luna mai exact si include totusi vreo 15 zile de instructie pe an, nu cum e prezentata tendentios prin unele locuri.

Ce vor insa:

Sursa: https://www.mapn.ro/...N_M_25_2017.pdf



Nu e nimic gratis! :)

Din cate inteleg eu este o imitatie dupa sistemul rezervistilor din fortele armate americane.

Din moment ce fortele active intra pe un stadion de capacitate mare este normal ca sa mai existe o forta de rezerva care sa poata fi folosita la mobilizarea partiala sau totala a resurselor necesare pentru aparare.

Cine crede ca incorporarea obligatorie in serviciul militar nu va fi posibila,  in caz de "agitatie",  va avea surprize dureroase. :D

#51
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,669
  • Înscris: 19.04.2009
:lol:

Da... cum sa nu.

Pai cine s-ar risca cu asa in contextul actual?

Macar daca vine razboiul ai voie s-o iei la fuga. Daca te-ai vandut pe 10% din salariul minim pe economie esti chelea manzului :lol:

#52
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,396
  • Înscris: 30.01.2017

 nick5roo, on 28 august 2019 - 15:41, said:

Nu crede tot ce ți se spune, aparențele sunt înșelătoare!
La vizita medicala anuală a unui cadru militar, se trece apt grupa IV
La vizita medicala pentru rezerviști, admis sau respins. Ai un coi sucit, la revedere! Posted Image chiar am avut un caz când ii cântarea unuia și zicea că e cam mare și să să mai încerce la anul.
Nu stiam ca esti controlat inclusiv la co.aie Posted Image Probabil vor sa vada daca esti in stare sa ''fwti'' din prima inamicul

Edited by YourFan, 28 August 2019 - 21:58.


#53
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,308
  • Înscris: 03.08.2004

 Lex404, on 28 august 2019 - 21:42, said:

Macar daca vine razboiul ai voie s-o iei la fuga.

Ai voie, dar la comanda si in directia ordonata!Posted Image


Multi au impresia ca Romania este ca Statele Unite,  din timpurile cand smecherii fugeau in Canada ca sa nu fie incorporati si trimisi in Vietnam.  Visati in continuare! Posted Image

Edited by g_force, 28 August 2019 - 23:16.


#54
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,648
  • Înscris: 26.03.2008
In armata nimic nu e intamplator. Rezervistii (si eu sunt rezervist caci am facut stagiu militar obligstoriu) sunt baza de alegere pentru comandant de grupa, comandant de pluton in cazul mobilizarii generale. De-aia e nevoie de noi rezervisti. Mai ales ca ultimile generatii de rezervisti cu stagiu militar obligatoriu trec peste varsta la care mai pot fi eficienti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate